flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
04
quantity
Product details
Category
Product description: Choose stainless steel screws when you need corrosion resistance.Length is measured from under the head Phillips Pan Head: The screws feature a Phillips Pan head design, which provides easy driving and installation options using either a cross-point or slotdriver. Hex Nuts: The kit also includes hex nuts that are designed to work with the socket head cap screws. The hexagon shape of the nut allows it to be driven and tightened onto the threaded shank of the screw. Hex nuts are commonly used with wood screws or sheet metal fasteners Stainless Steel Material: The screws and hex nuts in this kit are made of stainless steel, which provides excellent corrosion resistance and durability. Stainless steel fasteners are often used in outdoor applications and corrosive environments where other types of screws may rust or corrode. Package include: M1 M1.2 M1.4 M1.6 M2 M2.5 Phillips Pan Head Stainless Steel Tiny Machine Screws Hex Nuts Assortment Kit. List(Type,Length / Thread,Quantity): Pan Head Phillips Screws-------M1x2.5mm---50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1x3mm-----50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1x4mm-----50PCS Hex Nuts--------------------------M1-------------30PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.2x3mm---50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.2x4mm---50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.2x5mm---50PCS Hex Nuts---------------------------M1.2----------30PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.4x3mm---50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.4x4mm---50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.4x5mm---50PCS Hex Nuts--------------------------M1.4-----------30PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.6x3mm---50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.6x4mm---50PCS Pan Head Phillips Screws-------M1.6x6mm---50PCS Hex Nuts--------------------------M1.6-----------60PCS Pan Head Phillips Screws-------M2x4mm-----50PCS Pan Head Phillips Screws-------M2x6mm-----50PCS Pan Head Phillips Screws-------M2x8mm-----50PCS Hex Nuts--------------------------M2-------------60PCS Pan Head Phillips Screws-------M2.5x6mm---20PCS Pan Head Phillips Screws-------M2.5x8mm---20PCS Pan Head Phillips Screws-------M2.5x10mm-20PCS Hex Nuts--------------------------M2.5-----------60PCS Pan Head Phillips Screws- Packing contents: HVAZI metric 1080pcs m1 m1.2 m1.4 m1.6 m2 M2.5 304 Stainless Steel Phillips Pan Head Tiny Machine Screws and Hex Nuts assortment kit comes with in a plastic box
  • Screw and nuts Size: M1/(1.0mm) ,Standard pitch:0.25mm;Screw and nuts Size: M1.2/(1.2mm) ,Standard pitch:0.25mm;Screw and nuts Size: M1.4/(1.4mm),Standard pitch:0.3mm;Screw and nuts Size: M1.6/(1.6mm) ,Standard pitch:0.35mm;Screw and nuts Size: M2/(2.0mm) ,Standard pitch:0.4mm;Screw and nuts Size: M2.5/(2.5mm) ,Standard pitch:0.45mm.The screws feature a Phillips pan head design, which provides easy driving and installation options using either a cross-point or slotdriver