Mars Gaming MPVU750SIM, Modular ATX Power Supply 750W, 10 Year Warranty, 80 Plus Silver+87%, 14cm FDB Fan, AI2-RPM and DC-DC Technologies, Japanese Toshin Kyogo 105° Capacitors, Red
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
11
quantity
Product details
Category
Extreme performance, energy efficiency and premium design come together in the modular MPVU750SIM power supply. With 750W of power, 80PLUS Silver certification and innovative technologies such as AI2-RPM with artificial intelligence, DC-DC and SMD, this power supply is designed for setups that demand reliability, silence and perfect aesthetics. The fully modular white flat cables complete the professional high-performance product
  • POWER AND EFFICIENCY: With a single +12V rail, energy efficiency above 87%, digital ACTIVE-PFC system with 99% efficiency, and DC-DC and SMD technologies, the MPVU750SIM power supply provides stable and efficient energy conversion with less consumption and longer lifespan
  • 80PLUS SILVER AND FULLY MODULAR CABLE: With 80 Plus Silver certification, the ATX MPVU750SIM power supply guarantees an efficiency of over 87%, providing the perfect balance of power, durability and performance; Thanks to its fully modular design with extra-long flat cables, installation is easy, including: 1x ATX MB 24 PIN, 2x EPS +12V 4+4 Pc IN, 4x PCIe 6+2 PIN, 6x SATA, 3x Molex 4 PIN
  • SILENT COOLING WITH AI2-RPM: The AI2-RPM technology of the 750W MPVU750SIM adjusts fan speed in real time via AI and machine learning depending on system load; The 140mm fan with FDB bearings and balanced copper core ensures quiet and stable operation
Brand Mars Gaming
Wattage 750 watts
Model Name MPVU750SIM
Form Factor ATX
Item Weight 1.55 Kilograms
Manufacturer Mars Gaming
Model Number MPVU750SIM
Cooling Method Air
Output Wattage 750 Watts
Item Dimensions 5.91 x 6.3 x 3.35 inches
Mfr Part Number MPVU750SIM
Compatible Devices Desktop PC
Power Supply Design Full Modular
Maximum Input Voltage 240 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 100 Volts (AC)
System Bus Connector Type 24 Pin